Predstavljena knjiga „Brak, obitelj, građanska prava i sloboda“ Ivice Đakovića

Knjiga „Brak, obitelj, građanska prava i sloboda“ autora mr. sc. Ivice Đakovića predstavljena je u našoj Gimnaziji u petak 9. veljače 2024. godine. Uvodne pozdravne riječi uputio je ravnatelj fra Joško Kodžoman.

Uz autora, knjigu su predstavili fra Hrvatin Gabrijel Jurišić umirovljeni profesor klasičnih jezika na našoj Gimnaziji te Ivan Bekavac Basić umirovljeni profesor latinskog jezika na Filozofskom fakultetu Sveučilišta u Zagrebu.

Knjiga „Brak, obitelj, građanska prava i sloboda“ svojim naslovom sugerira kompleksnu i široku perspektivu iz koje autor sagledava društvena pitanja s fokusom na odgoj djece i njihovu budućnost te budućnost naroda i čovječanstva, a polazeći od trenutne civilizacijske i hrvatske stvarnosti.

Fra Gabrijel u svom osvrtu na tiskanu knjigu ističe da se već u samom naslovu može iščitati sveobuhvatnost ovoga djela. Navodi da o ovoj knjizi trebamo postaviti nekoliko pitanja i na njih odgovoriti. Brak je za sve civilizacije, sve kulture i sve religije osnova stanica ljudskoga društva. Međutim, u antičko doba, u srednjem vijeku i u novije doba ima ih koji ruše brak, to je ona vječita borba između dobra i zla. Bog nam je dao savjest da razlučujemo dobro od zla, stoga se nameće drugo pitanje: Zašto se razara obitelj? Zašto se razara brak? Kao što ljudsko tijelo ima svoje bolesti tako i mnogi brakovi dožive neuspjeh o čemu autor ove knjige također progovara. Treće pitanje je ostvarivanje odgojne funkcije obitelji. Obitelj mora odgajati dijete, mora mu pomoći da vidi svjetlo, da mu širi horizonte, da ga zainteresira za budućnost, za životnu sreću, da sebi želi ono što mu Bog želi. Za građane svake države  bitno je koja prava ja kao čovjek imam u svojoj domovini i imam li slobodu. Ne slobodu činiti zlo, nego činiti dobro. Knjiga je plod dugogodišnjeg rada njenog autora kao pedagoga, ravnatelja i profesora u hrvatskom školstvu. Ona se temelji na iskustvu, istraživanjima i proučavanjima pedagogijske teorije i pedagoške prakse. Autor je upotrijebio oko 300 knjiga i studija koje su mu pomogle da napiše ovu knjigu. Ovo je knjiga koja se ne piše svaki dan, koja izgrađuje budućnost svakoga naroda, svake obitelji, svake škole, mladića, djevojke da bude zreo čovjek, karakteran, pošten, da bude sam sretan i da pomogne drugima da budu sretni, zaključio je fra Gabrijel.

Profesor Ivan Bekavac Basić svoj osvrt započeo je komentarem naslovnice na kojoj je prikazano more, ističući da je ljudski život poput mora, a na tom moru je i brak i obitelj i društveni odnosi i ljudska sloboda. Ljudi se nalaze na jednoj pučini na kojoj im je potreban dogovor, potrebna im je instrukcija kako bi život proživjeli čineći dobro. Istaknuo je da knjiga ima pet dijelova. Peti dio knjige jest najopsežniji i zauzima cijelu drugu polovicu knjige. Tu su obrađeni mnogi primjeri narušavanja ljudskih prava i sloboda u Hrvatskoj s nekih značajnih područja čovjekova svakidašnjeg djelovanja, kao što su društveni odnosi, građanska prava, školstvo, odgoj i naobrazba, ugroza vjerskih prava i sloboda, tiskovni i elektronički mediji, politika. Među ostalim autor analizira i napade na Katoličku Crkvu u hrvatskoj posljednjih godina te na ljudska prava i slobodu vjernika. Osim tehničkih podataka o knjizi autor je s nekoliko pitanja o svakom poglavlju zainteresirao i potaknuo slušatelje na razmišljanje. Zaključio je s citatom prvog hrvatskog bana pučanina Ivana Mažuranića „Vjerujem u prošlost, sadašnjost i budućnost Hrvatske“. Na kraju predstavljanja o knjizi i njenim najvažnijim porukama govorio je i sam autor.

Književno predstavljanje uzveličali su naši učenici, glazbenici Ana Mateljan i Luka Mihael Zelić izvodeći skladbe na klaviru te Petra Pavić na saksofonu.

Podijeli
Skip to content