Dani antike u Franjevačkoj gimnaziji

Dane antike organizirali smo prvi put u našoj Gimnaziji, a s obzirom na reakcije učenika i nastavnika nadamo se da će prerasti u tradiciju. Cilj održavanja Dana antičke kulture bio je oživjeti svijet starih Grka i Rimljana i predstavili njihovu odjeću, nakit, frizure i hranu. Događaj smo otvorili stihovima velikog grčkog tragičara Sofokla gdje se izmjenjuju stihovi Antigone i Kreonta, koje su nam krasnoslovili učenica Antea Kanaet i učenik Josip Miloloža.

Učenica Antea Kanaet bila je obučena kao lijepa Rimljanka. Na sebi je imala tuniku, preko tunike stolu, a preko stole je omotala ogrtač-palu kojim bi pri izlasku iz kuće Rimljanke prekrivale glavu. Učenik Josip Miloloža na sebi je imao tuniku i togu. Rimljanke su mnogo pažnje pridavale izgledu. Osim Antee Kanaet, učenice Ana Stipanović, Ivana Bešlić i Lara Živalj također su bile odjevene kao Rimljanke. Za frizure naših Rimljanki, kakve su nosile žene u to vrijeme, zaslužne su vrijedne ruke učenica 2. razreda frizera Srednje strukovne škole bana Josipa Jelačića pod mentorstvom profesorice Antonije Bikić Šušnjara. Haljine za sve djevojke i mladića posudili smo iz Arheološkog muzeja Narona iz Vida pored Metkovića.

Rimljanke su jako voljele nakit, naše Rimljanke su se također uljepšale njime. Nakit je izrađen na radionici izrade nakita u našoj školi. Ono što je izrađeno na radionicama izloženo je i na panou.

Imamo smo priliku vidjeti i kako su izgledali rimski vojnici. Učenici Karlo Burić i Frane Vučemilo odjenuli su odore rimskih vojnika koje su nam za ovu prigodu posudili iz Udruge Gaj Laberije iz Sinja. Vojnici su na sebi imali vunenu tuniku, preko toga oklop, na glavi šljem, na nogama vojničke sandale caligae i uz to mač i štit.

A što su Rimljani jeli i pili i kako su to pripremali naučili su naši učenici na radionici pripreme antičkih jela. U holu škole prezentiran je tipičan rimski stol. Na osnovnom meniju Rimljana bili su kruh, meso, riba, orašasti plodovi, voće, povrće, med i maslinovo ulje. Naši su učenici pokušali pripremiti neka tipična jela rimske kuhinje prema izvornim receptima, kao što su npr. punjene datulje, sirni namaz sa začinskim biljem, rimski burgeri i tortu Cassata Oplontis. Recept ove torte nastao je kao rekonstrukcija torte prema zidnoj fresci ljetnikovca Neronove žene Popeje u Oplontisu, mjestu koje je nastradalo kad i Pompeji u erupciji Vezuva 79. godine.

Nakon odjeće, frizura i hrane, dotaknuli smo se i arhitekture pa su učenici u sklopu nastave Likovne umjetnosti izradili dorske, jonske i korintske stupove.

Posljednji dan manifestacije iskoristili smo za posjet Muzeju triljskog kraja i arheološkom lokalitetu Gardun. Arheološko nalazište Gardun (Tilurium) smješteno je s desne strane rijeke Cetine na uzvisini iznad grada Trilja, na mjestu s kojeg se kontrolirao prijelaz preko rijeke Cetine na području Trilja, a time i putovi koji su iz antičke Salone vodili prema unutrašnjosti provincije Dalmacije. Ovdje je podignut rimski vojni logor Tilurium-tabor VII. rimske legije i drugih manjih vojnih postrojbi. Od 1997. godine provode se sustavna arheološka istraživanja. Otkriveni su ostatci bedema logora, monumentalne antičke građevine s kontraforima, vodosprema, te objekt s mozaikom i dr. Više o postavu muzeja i samom lokalitetu saznali smo od ravnateljice Sanje Budić Leto.

U realizaciji ovog projekta sudjelovale su profesorice Mihaela Miloš, Mirjana Malovan, Antonija Čarić, Marijana Vuleta i profesori fra Jure Hrgović i Hrvoje Markulin.

Podijeli
Skip to content