Nakon dvogodišnje stanke zbog pandemijskih uvjeta, u subotu 12. studenoga, učenici Gimnazije u pratnji školske knjižničarke i dvoje profesora zaputili smo se u glavni grad naše domovine kako bi posjetili Interliber, najveću književnu manifestaciju u Hrvatskoj koja okuplja domaće i inozemne nakladnike i knjižare, platformu za promociju knjiga, pisaca, čitanja, znanosti i znanja. Festival pisane riječi trajao je od srijede, 9. studenoga do nedjelje 13. studenoga 2022. godine. Na sajmu je u 4 paviljona sudjelovalo 300 izlagača iz Hrvatske i 15 zemalja svijeta. Bogatu knjišku ponudu nadopunila je uvijek zanimljiva i raznovrsna ponuda za sve uzraste, od predstavljanja novih knjiga, druženja i razgovora s književnicima, susreta nakladnika, knjižara i knjižničara, do književnih čitaonica i radionica, okruglih stolova, kvizova, dodjela književnih nagrada, aukcije starih i rijetkih knjiga…U moru naslova učenici su pronašli nešto za sebe. Iskoristili smo bogatu ponudu događanja u glavnom gradu pa smo osim Interlibera pogledali izložbu robota – World of Robots u Klovićevim dvorima. Na izložbi učenici su mogli vidjeti, najnoviji razvoj humanoidnih robota, skupocjene – probne – robotske igračke, transformatore, nogometnu loptu na daljinski, robot za utovar, crtanje robotskih ruku, 3D printere, originalne filmske relikvije kao što su Iron Man, R2D2,  Terminator, C3PO i mnoge druge koncepte robota, životinje roboti i izvanredne inovacije vezane uz digitalnu kulturu, pa čak i koncept robota koji hoda Marsom. Potražili su i odgovore na pitanje hoće li roboti za nekoliko godina uistinu biti dio naše svakodnevice. Prepuni dojmova u kasni satima sretno smo stigli svojim kućama.