Međunarodni tjedan gluhih i nagluhih osoba obilježava se u posljednjem tjednu rujna. Cilj obilježavanja jest da javnost obrati pozornost na probleme i potrebe koji se javljaju kod gluhih osoba. Povodom obilježavanja Svjetskog dana gluhih i nagluhih osoba, 28. rujna, u našoj Gimnaziji gostovala je gospođa Dariju Elek, koja nam je približila svijet gluhih osoba i njihove potrebe. Naime, suprug gđe Elek je gluh, a u Republici Hrvatskoj s tim problemom živi 13 460 osoba. Gospođa Elek je naglasila da su prioriteti za gluhe osobe u zemljama u razvoju prava na znakovni jezik, ostvarenje jednakih mogućnosti u svim područjima života, uključujući pristup obrazovanju i informacijama. Važno je da se problem detektira što je prije moguće i započne s ranom intervencijom radi normalnog razvoja gluhe ili nagluhe osobe. Znakovni jezik je nužan preduvjet koji osigurava potpuno uključivanje gluhih u zajednicu. Hrvatski znakovni jezik je sustav vizualnih znakova koji tvore koncept (smisao) riječi uz pomoć posebnog položaja šake, orijentacije, položaja i smjera pokreta ruke. Gospođa Elek nam je demonstrirala hrvatsku jednoručnu abecedu i još nekoliko jednostavnih izraza potrebnih u svakodnevnoj komunikaciji, poput hvala, molim te, izvoli. Vjerujem da smo svi nakon ovog predavanja nešto novo naučili i osvijestili potrebu za podrškom osobama s invaliditetom.