Dana 8. svibnja 2022. primili smo u kratki posjet drage goste iz Franjevačke klasične gimnazije iz Visokog (BiH) koje se nalazi nedaleko od Sarajeva. Predvođeni ravnateljem fra Ivanom Nujićem te nekolicinom svojih profesora i profesorica, oko sedamdesetak učenica i učenika, inače jedine klasične gimnazije na cijelom prostoru Bosne i Hercegovine, stigli su oko 15 sati u Sinj. Prema ranijem dogovoru i želji naših gostiju, razgledavanje povijesnih i kulturnih znamenitosti grada Sinja započeli smo s posjetom Muzeju Sinjske Alke. Posjetioci su bili oduševljeni viđenim, te su mnogi komentirali da im je to možda i najljepši muzej koji su ikada igdje vidjeli! Ovom prilikom se najsrdačnije zahvaljujem svim djelatnicima Muzeja Sinjske Alke, a osobito ocu našeg učenika Marka, g. Borisu Filipoviću-Grčiću, na susretljivosti i vremenu koje su odvojili za naše goste iz BiH, a s kojima dijelimo mnoge značajne povijesne činjenice i datosti. Nakon odgledanog igrano-dokumentarnog filma u Muzeju Sinjske Alke i dojmova o važnosti i ulozi naše Gospe u pobjedi koja je izvojevana uz žrtvu branitelja i njezin moćni zagovor, naše smo posjetitelje poveli u Svetište Čudotvorne Gospe Sinjske, gdje im je prigodnu riječ uputio fra Antonio Mravak, vjeroučitelj i duhovnik naše Gimnazije. U prigodnom obraćanju fra Antonio je vrlo suptilno iznio povijest Svetišta te autentično svjedočanstvo jednog vjernika islamske vjeroispovijesti, koji je kao nekadašnji građanin Sinja u svojim kasnijim ratnim stradanjima primio milosti posredstvom naše Gospe, što je kod okupljenih izazvalo emocije te su reagirali gromoglasnim pljeskom. Dosljedni praksi dobrih domaćina, na koncu svih razgledavanja, poveli smo naše goste u sjemenišnu blagovaonicu gdje smo im pripremili bogatu i konkretnu okrepu. Spretne ruke naših kuharica pobrinule su se da će naši posjetitelji dugo pamtiti Sinj. Ravnatelj fra Ivan Nujić zahvalio se u ime svih na gostoprimstvu i izrazio je želju za nastavkom suradnje između naše dvije škole. Jednaku spremnost za suradnju iskazao je i ravnatelj fra Joško Kodžoman, posebno u vidu organiziranih posjeta i razgledavanja brojnih bogatih kulturnih i prirodnih ljepota i znamenitosti susjedne nam Bosne i Hercegovine.

Sudionik