Na svetkovinu sv. Josipa u petak, 19. ožujka 2021. godine, u Franjevačkoj klasičnoj gimnaziji s pravom javnosti u Sinju održana je korizmena duhovna obnova za učenike gimnazije. Tema duhovne obnove je bila „Izaberi dobro“, a sastojala se od nagovora, svjedočanstva članova Cenacolo zajednice Ugljane i svete Mise. Zbog epidemiološke situacije duhovna obnova je održana u dvorištu gimnazije.

Duhovni nagovor na temu „Izaberi dobro“ održao je fra Šimun Markulin, profesor moralne teologije na Katoličkom bogoslovnom fakultetu u Splitu. U uvodnom dijelu nagovora istakao je zadovoljstvo što je i sam bio učenik Gimnazije koja mu je puno pomogla na putu duhovne i intelektualne formacije. Govoreći o sv. Josipu, fra Šimun je naglasio kako primjer njegova života može pomoći da što bolje znademo razumjeti što znači „Izaberi dobro“. Na početku izbora dobra, stoji ljudski razum, volja, savjest i srce, kazao je predavač. Razum je važan, on čini da naš izbor bude razuman. Razumom ne možemo sve razumjeti i zato naš razuman treba biti ponizan. Ako nema poniznosti razuma, pouzdat ćemo se samo i isključivo u kapacitet našeg mozga, stavit ćemo naglasak na znanost. Tako se može dogoditi da je dobro sve ono što razum, odnosno znanost može. Zato je važno da razum bude ponizan u shvaćanju dobra.

Govoreći o volji – slobodnoj volji, predavač se je koristio mislima sv. Augustina: „Činiti dobro može samo onaj tko hoće. Koliko se volja angažira, toliko će se „dobro“ koje smo razumom razumjeli provoditi u život.“ U nakani da činimo dobro, savjest potiče razum i volju da čine dobro, da uvijek čine dobro a izbjegavaju zlo. Srce nas potiče da činimo dobro sa srcem u ljubavi, naglasio je predavač.

U drugom dijelu predavanja fra Šimun je učenicima postavio pitanje: Što je za nas dobro? Koje dobro izabrati? Na primjeru sv. Josipa možemo vidjeti što je za njega značilo izabrati dobro i kako je svojim izborom slavio Boga, kazao je fra Šimun. Koristeći se zbornom molitvom u Misalu, izdvojio je bitna obilježja Josipova života: pravedan, vjeran i mudar. Tumačeći svaku od rečenih obilježja predavač je kazao: Biti pravedan uključuje naš odnos prema drugim ljudima i prema Bogu. Ljude koji su pravedni resi istinoljubivost, zahvalnost, darežljivost, ljubaznost i poštenje. Pravednost dolazi iz srca. Vjernost uključuje vjeru u Boga i vjerovati Bogu. Naša vjere po primjeru Josipove treba biti: slobodna, razumna, sigurna, čvrsta, živa. Mudrost u životu uključuje i razboritost. Mudar i razborit čovjek prepoznaje važnost trenutka, predavač je naglasio. Učenike je pozvao da u svakodnevnom životu se trude biti pravedni prema nastavnicima, kolegama, roditeljima i prijateljima. Da kao mudri ljudi prepoznaju važnost vremena u kojem se nalaze kako bi svoje mladenaštvo obogatili kreativnošću i otvorenošću za Boga i ljude. Izabrati dobro znači biti čovjek Božji, koji je pravedan, vjeran i mudar, poput sv. Josipa, zaključio je fra Šimun.

Nakon fra Šimunova nagovora članovi Cenacolo zajednice iz Ugljana posvjedočili su učenicima o svome životu prije dolaska u zajednicu. Zajednicu su predstavili Joško Hrvatić i Dragan Tomić. Učenicima su poručili da ne zanemaruju Boga, savjete roditelja, nastavnike i ljudi koji ih prate na životnom putu.

Nakon svjedočanstva uslijedio je središnji dio duhovne obnove – euharistijsko slavlje kojim je predsjedao fra Šimun Markulin uz koncelebraciju ravnatelja Gimnazije fra Joska Kodžomana, vjeroučitelja fra Antonia Mravka i umirovljenog profesora fra Blaža Toplaka. Za vrijeme duhovne obnove pjevanje je animirala nastavnica Iva Čugura.