Uoči blagdana Bezgrešnog začeća Blažene Djevice Marije, u ponedjeljak 7. prosinca 2020. godine, Franjevačka klasična gimnazija i Franjevačko sjemenište u Sinju proslavili su svoju nebesku zaštitnicu. Euharistijskim slavljem u crkvi Čudotvorne Gospe Sinjske predsjedao je fra Josko Kodžoman, ravnatelj Gimnazije i Sjemeništa uz koncelebraciju fra Ante Čove, gvardijana Svetišta Gospe Sinjske, fra Blaža Toplaka definitora Franjevačke provincije Presvetog Otkupitelja te nastavnika fra Gabrijela Jurišića, fra Nedjeljka Jukića, fra Jurice Hrgovića i fra Antonia Mravka.

Fra Josko govoreći o svetkovini Bezgrešnog začeća Marijinog naglasio je važnost dara vjere: „Blagdani i svetkovine koje u Crkvi slavimo, pa i svetkovina Bezgrešnog začeća BDM, nama su uvijek jedan poziv i prigoda za razmišljanje. Upravo se kroz razmišljanje možemo pokušati približiti današnjoj blagdanskoj tajni, koju smo zapravo vjerom već prihvatili i u koju smo, prosvijetljeni Duhom Božjim, povjerovali. Postoje tajne i istine vjere, kojima se, u želji da ih shvatimo, možemo razumom jako približiti – jednostavno razumjeti ih. Postoje međutim i takve tajne i istine koje razumijemo i prihvaćamo ali naša se sigurnost pritom oslanja na vjeru, na unutarnji osjećaj koji nam se čini razuman i logičan, iako priznajemo da ne možemo sve do kraja shvatiti. Zato i govorimo o milosti Božjoj i o daru kojim smo, kao vjernici, obdareni da možemo, po vjeri, razumjeti i prihvatiti tajne i istine našeg spasenja.“

Predsjedatelj je naglasio posebnu ulogu Marije u životu Crkve i vjernika: „ Kršćanski su vjernici i bez dogme vjerovali da je BDM imala posebne zasluge u djelu ljudskog otkupljenja, stoga su je kao takvu oduvijek i častili.  Možemo reći i bez službeno proglašene dogme, kao vjernici, mi ne bismo promijenili svoje mišljenje o Mariji, Isusovoj Majci. Ona je bila i ostaje putokaz svakom vjerniku, Crkvi i cijelom čovječanstvu do konca vremena. Ona je slika svakog čovjeka kojega Bog poziva da se uključi u projekt ljudskog spasenja. Marija snagom svoje vjere prihvaća ulogu koju joj Bog namjenjuje i time nam zapravo pokazuje da je moguće i da je čak neophodno i nužno da se svaki čovjek otvori tom božanskom i da s tim božanskim surađuje.  Razmišljajući o svetkovini Bezgrešnog začeća BDM, mi zapravo dodirujemo same temelje naše vjere i spasenja koje nam Bog daje po Isusu Kristu.

Govoreći o Mariji na tragu misli pape Frane kazao je: „Marija je za nas poruka da budemo otvoreni svakom božanskom poticaju, razlikujući što je volja Božja, što je volja ljudska, što je od Duha i po Duhu Božjem a što od tijela ili samo utjecaj duha vremena (…).  Današnji papa često zna pozvati svoje vjernike da u sebi probude svijest o činjenici Božjeg izabranja. On kaže: svi smo mi prisutni u Gospodinovu srcu. Naša imena su zapisana na Božjem dlanu. Bog zna za svakoga od nas. Poznaje nas po imenu, jer mi smo njegova želja. Nema sumnje da je Bog i nas izabrao i prije nego li smo rođeni, i prije nego li smo napustili utrobe svojih majki (…).“

Uz svetkovinu Bezgrešne Djevice veže se i povijest Sjemeništa i Gimnazije za koju je predsjedatelj kazao. „Večerašnjim slavljem  mi smo uronjeni i u još jednu sjajnu povijest, povijest naše Gimnazije i našeg Sjemeništa nad kojim bdije Bezgrešna. Mislim da možemo i trebamo biti svi skupa ponosi na tu povijest. Otvaranjem Gimnazije, Sinj i cijela naša Provincija upisani su u kartu najznačajnijih kulturnih fenomena. Osim što je narodnom jeziku omogućila obrazovanje najširim slojevima društva, Gimnazija je, od samog početka, čuvar na ovim prostorima i narodne svijesti, kulture, vjere i simbol otpora prema svim oblicima podčinjavanja i koloniziranja.  Naša Gimnazija i danas ima zadatak svojim učenicima prenositi tu istu životnu mudrost koja je zapravo unutarnje svjetlo u čovjeku koji korača prema nekom cilju i koji u konačnici sam bira smisao života.“

Zbog epidemiološke situacije ove godine nije održana svečana akademija u čast Bezgrešne Djevice. Sveta misa izravno se prenosila iz crkve Gospe Sinjske putem Facebook kanala Gospa Sinjska.