Već tradicionalno učenici Franjevačke klasične gimnazije u pratnji svoje knjižničarke i profesora u studenome posjećuju najveću književnu manifestaciju u Hrvatskoj – Sajam Interliber. Osim Sajma ove godine posjetili smo i Tehnički muzej Nikola Tesla.

Prvo odredište našeg izleta bio je Tehnički muzej Nikola Tesla u Zagrebu, koji je ponosan na činjenicu da je među najposjećenijim muzejima u Hrvatskoj. Muzej nosi ime jednog od najvećih znanstvenika i izumitelja u povijesti tehnološkog razvoja čovječanstva. Njegovi patenti i teoretski rad na kraju 19. i početkom 20. st. stvorili su uvjete za elektrifikaciju svijeta sustavom polifazne izmjenične struje, a rad na području visokofrekventnih struja i bežičnog prijenosa elektromagnetskih valova razvoj radio tehnike i telekomunikacija. Tesla je izumio i prve teleautomate – strojeve kojima se bežično upravlja na daljinu (1894., 1898.) Nikola Tesla prijavio je patentnom uredu u SAD-u 112 patenata, još 125 u 25 zemalja svijeta. Tesli u čast je jedan od uređaja kojima se dobivaju visokofrekventne struje nazvan je Teslin transformator. Godine 1917. primio je Edisonovu medalju, najveću nagradu udruženja American Institute of Electrical Engeneers. U čast velikog izumitelja od 1960. g. jedinica u SI sustavu za magnetsku indukciju nosi naziv Tesla. Godine 1975. Institute of Electrical and Electronics Engineers (IEEE) ustanovio je nagradu Nikola Tesla koja se dodjeljuje zaslužnim pojedincima na području elektroenergetike. Stručno razgledavanje započelo je u demonstracijskom kabinetu Nikole Tesle gdje su učenici s tribina pratili iznimno atraktivne pokuse o okretnom magnetskom polju, Teslinim visokofrekventnim strujama i bežičnom prijenosu elektromagnetskih titraja, brodu s daljinskim upravljanjem, modelu Tesline turbine i drugome, aktivno sudjelujući u nekima od njih. Na zidovima je prikazano djetinjstvo, školovanje, život i rad u Americi te odlikovanja i priznanja Nikole Tesle. U odjelu je Teslin transformator E. Durelf & Lefeuen iz 1895. te replike njegovih izuma izrađene prema originalnim Teslinim nacrtima i patentnim prijavama, u većini slučajeva metodama i materijalima iz vremena u kojem je živio. Potom su učenici razgledali odjela prometa, avionskih i drugih motora, promet, vatrogastvo, odjel i centar obnovljivi izvori i energetska učinkovitost. Slobodno vrijeme učenici su iskoristili za šetnje i razgledavanje užeg centra grada. U poslijepodnevnim satima posjetili smo Interliber koji se već 42 godinu održava na Zagrebačkom Velesajmu. Osim što je najveće književna manifestacija Interliber je i platforma za promociju knjiga, pisaca, čitanja, znanosti i znanja koja okuplja najznačajnije nakladnike i knjižare. Više od 350 izlagača popunilo je knjigama najrazličitijih žanrova tri paviljona Zagrebačkog velesajma. Bogatu knjišku ponudu nadopunila je uvijek zanimljiva i raznovrsna ponuda za sve uzraste, od predstavljanja novih knjiga, druženja i razgovora s književnicima, susreta nakladnika, knjižara i knjižničara, do književnih čitaonica i radionica, okruglih stolova, kvizova, dodjela književnih nagrada, aukcije starih i rijetkih knjiga… S ponekom knjigom u vrećici i željom da se vratimo i iduće godine zaputili smo se svojim kućama.

“Obrazovanje je najmoćnije oružje koje možete upotrijebiti da promijenite svijet.”- Nelson Mandela