U okviru nastave povijesti učenici prvih razreda Gimnazije sa profesoricom Antonijom Čarić posjetili su Arheološku zbirku Franjevačkog samostana u Sinju. Više o Zbirci saznali su od fra Mirka Marića, kustosa i voditelja zbirke. Arheološka zbirka Franjevačkog samostana u Sinju jedna je od najstarijih i najvrjednijih arheoloških zbirki u Hrvatskoj. Samo Split, Zadar i Zagreb imaju starije i vrjednije. Cetinski kraj krije brojne arheološke spomenike pa je to i jedan od razloga osnivanja arheološke zbirke. Posebnost ove zbirke su i spomenici koji potječu s arheološkog nalazišta Aequuma (Colonia Claudia Aequum), selo Čitluk, nedaleko od Sinja. Jedan od najljepših ukrasa Arheološke zbirke franjevačkog samostana u Sinju je Heraklova glava. Među vrjednije nalaze spadaju i ostaci kipa božice Dijane, kip božice Hekate, nadgrobni spomenici te pedesetak primjeraka antičkog stakla.