Prof. dr. sc. Mirko Jakić: Što je filozofija znanosti? (predavanje)

Rođeni Sinjanin prof. dr. sc. Mirko Jakić, koji je u Sinju završio osnovnu školu i gimnaziju, redoviti je profesor Odjela za filozofiju Sveučilišta u Zadru. Učenicima četvrtih razreda naše gimnazije održao je u srijedu 13. travnja, u sklopu Festivala znanosti, predavanje s naslovom „Što je filozofija znanosti“.

Što filozofija može učiniti za znanost i gdje prestaje znanost, a počinje filozofija – pitanje je od kojega je krenuo predavač da bi nas uveo u problem filozofije znanosti. Znanosti se dijele na prirodne (biologija, kemija, fizika…) i društvene (sociologija, politika…). Filozofija prodire u oba područja. Ona se bavi pitanjima na koja znanost ne može odgovoriti ni deduktivnom ni induktivnom metodom. Filozofske metode zastupljene su u svim znanostima, a najveći znanstvenici bili su ujedno i filozofi ili su se filozofijom služili da bi razradili svoje ideje. Najbolji je primjer sam Einstein koji je Leibnizovo načelo postojanosti materije obradio u opće poznatoj teoriji relativnosti.

Izvijestila: Jelena Budimir, 4.b

Slike

 

Kalendar šk. godine 2017./2018.

Festival 2012

Posjetitelji od 1. 2. 2011.

DanasDanas130
Ovaj mjesecOvaj mjesec5784
UkupnoUkupno1025486

Online

Trenutno aktivnih Gostiju: 15