Koncert Yoko Nishii u Galeriji Sikirica

Ljudi su poni ponosa i radosti kad s drugima mogu podijeliti svoj uspjeh ili svoj jubilej. Franjevačka klasična gimnazija u Sinju u ovoj školskoj godini s ponosom gleda na 180 godina rada i djelovanja u Sinju (1838.-2018.) U tom vremenu gotovo pred dva stoljeća  u Sinju je počela djelovati Franjevačka klasična gimnazija. Bila je to jedina srednjoškolska institucija na cijelom zagorskom dijelu Dalmacije. Osobita važnost gimnazije dolazi 1854. kada se u školi počinje predavati na hrvatskom jeziku. Naime talijanski jezik će još 29 godina biti službeni u Dalmaciji. Gimnazija je tada ujedno i dobila pravo javnosti. Tadašnji profesori poput Matasa, Grupkovića i ostalih fratara, profesora, koji su se uglavnom usavršavali na stranim učilištima odigrat će veliku ulogu u narodnom preporodu u Dalmaciji u razdoblju od 1862. do 1882.

U sjećanje da tako važnu prisutnost na prostoru Sinja i Dalmacije kroz ovu godinu nastojat ćemo,  prigodnim manifestacijama, obilježiti svoju prisutnost na ovim prostorima. Jedna od takovih manifestacija jest i koncert koji je u Sinju 11. rujna  2018. održala poznata japanska pijanistica Yoko Nishii. Kako se ove godine sjećamo i 25 godina uspostave diplomatskih odnosa između Japana i Hrvatske dobili smo dopuštenje od japanskog veleposlanika, njegove ekselencije, gosp. Keija Takiguchia dozvolu da možemo koristiti njihov logo u prigodi koncerta. Ova godina je također i godina sjećanja kad je prije 110. godina izgrađena  Franjevačka gimnazija u kojoj se sada nalazimo (1908.-2018.).

Gospođi Yoko Nishii ovom prigodnom najsrdačnije zahvaljujemo što se odazvala našem pozivu i što je održala koncert u Sinju u prigodi naše obljetnice. Ovaj put je iz Japana došla samo zbog našeg koncerta i našeg jubileja. Koncert je održan u Alkarskim dvorima u galeriji Sikirica. Svima koji su nam omogućili održavanje koncerta, Upravi alkarskog društva, Upravi galerije Sikirica, kao i mnogim znanim i neznanim pregaocima koji su nam bili  pri ruci da se uspješno održi koncert ovom prigodom najsrdačnije zahvaljujemo.

FOTOGRAFIJE

Proslava blagdana sv. Franje

Dana 3. listopada 2018. Franjevačka klasična gimnazija skraćenom nastavom i slavljem svete miise obilježila je blagdan sv. Franje. Misa je započela u 12.30 i bila je popraćena pjevanjem gimnazijskog zbora. Slavlje svete mise započelo je pjesmom Čuj sveti Franjo nas. Predvoditelj i propovjednik fra Antonio Mravak osvrnuo se na život sv. Franje te istaknuo kako bi događanja iz njegova života trebali primjenjivati na vlastitom. Za prinos darova zbor je pjevao Exultate Deo, a za svetu pričest muški dio zbora je acapella otpjevao Jesu dulcis memoria. Nakon završne pjesme Do nebesa nek se ori učenici i profesori slikali su se pokraj kipa svetog Franje.

FOTOGRAFIJE

Pijanistica Yoko Nishii u posjetu Gimnaziji

U utorak, 11. rujna 2018. našu je Gimnaziju posjetila pijanistica Yoko Nishii. Posjet je organiziran u čast 180. obljetnice Franjevačke klasične gimnazije u Sinju i 25. obljetnice uspostave diplomatskih odnosa između Hrvatske i Japana. Yoko Nishii počastila nas je s tri prekrasne skladbe: Franz Liszt: Liebestraume No.3, Dora Pejačević: Cvjetni vrtlog te skladba autora iz njenog rodnog Japana, Kosakua Yamada: Karatachi-no-Hana (The flowers of the orange jusmine trees). Fra Blaž Toplak, ravnatelj Franjevačke klasične gimnazije, naglasio je kako je Yoko Nishii u Hrvatsku došla isključivo zbog koncerta koji je održan istu večer u Alkarskim dvorima. Pijanistica nam je rekla kako joj je iznimna čast održati koncert u prigodi ovako značajne obljetnice, te da se svake godine rado vraća u Hrvatsku koju smatra drugom domovinom.

Više...

180. obljetnica Franjevačka klasične gimnazije

Početak nove školske godine 2018./19.

VAŽNO   VAŽNO   VAŽNO!!!!!!!!!!!!!

Prema kalendaru rada za školsku godinu 2018./19. nova nastavna godina u našoj županiji započinje u ponedjeljak 10. rujna 2018. godine. U 8 sati učenici će u svojim razrednim odjelima imati prvi SRZ na kojem će se upoznati s Kalendarom rada za novu školsku godinu i Pravilnikom o kućnom redu. Uslijedit će nastava, službeno fotografiranje i sveta misa s početkom u 12 sati.

Mole se učenici da se dolično odjene za zajedničku fotografiju i fotografiju s razrednim odjelom.

Popis udžbenika za školsku godinu 2018./19.

Popis udžbenika za školsku godinu 2018/19. pogledajte ovdje.

Raspored popravnih ispita

Raspored popravnih ispita pogledajte ovdje.

Obavijest o dodjeli svjedodžaba i nagrada

Svečana dodjela svjedodžaba učenicima četvrtih razreda i nagrada za najuspješnije učenike održat će se u četvrtak, 28. lipnja 2018., u 11.00 sati u Velikoj dvorani.

Dopunski rad

Raspored Dopunskog rada pogledajte ovdje.

Dopunski rad

Dopunski rad za učenike započet će u utorak, 26. lipnja 2018. Raspored Dopunskog rada bit će objavljen na web stranici Gimnazije.

<< Početak < « 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 » > Kraj >>

Stranica 1 od 32