Dan hrvatskih knjižnica

Hrvatsko knjižničarsko društvo ustanovilo je Dan hrvatskih knjižnica s ciljem bolje vidljivosti i prepoznatljivosti knjižnica i knjižničnih aktivnosti u javnosti, upoznavanja s mnogostrukim i važnim poslanjem i ulogom knjižnica u informiranju, obrazovanju i kulturi pojedinaca i zajednice u cjelini te razgradnje stereotipnih predodžbi o knjižnicama i knjižničarima.

37. skupština Hrvatskoga knjižničarskog društva, održana u Tuhelju 30. rujna 2010., donijela je odluku da se 11. studenoga, na dan kada je 1960. godine Sabor NRH donio ukaz o proglašenju prvog Zakona o bibliotekama, obilježava kao Dan hrvatskih knjižnica. Donošenje toga Zakona označilo je svojevrstan novi početak i za hrvatsko knjižničarstvo, jer su postavljeni pravni temelji za planiraniji i sustavniji rad i razvoj svih vrsta hrvatskih knjižnica i svih ključnih odrednica hrvatskoga knjižničarstva.

Dan hrvatskih knjižnica prvi je puta obilježen 2010. godine na Interliberu, kada je predstavljena i kampanja Imam pravo znati, imam pravo na knjižnicu. Sjedeće, 2011. godine, središnja svečanost održana je u Nacionalnoj i sveučilišnoj knjižnici, kada je prikazan i film o hrvatskim knjižnicama.

Dan hrvatskih knjižnica prigodno smo obilježili i u našoj Gimnaziji. Školska knjižničarka u suradnji s profesoricom hrvatskoj jezika organizirala je nastavu u školskoj knjižnici. Učenici drugih razreda upoznali su se s poezijom hrvatskih petrarkističkih pjesnika.

FOTOGRAFIJE