16. listopada - DAN RJEČNIKA

Posjetite našu Knjižnicu i pogledajte koje rječnike posjedujemo!

U povodu Dana rječnika, koji se obilježava 16. listopada, na dan rođenja američkog leksikografa, pravopisnog reformatora i političara, autora djela An American Dictionary of the English Language, Noaha Webstera, prigoda je da se sjetimo prvog rječnika hrvatskoga jezika Rječnik pet najuglednijih europskih jezika: latinskoga, talijanskoga, njemačkoga, dalmatinskoga/tj. hrvatskoga/ i mađarskoga, Fausta Vrančića, koji je digitaliziran i u cijelosti dostupan na portalu Digitalizirana baština Nacionalne i sveučilišne knjižnice u Zagrebu. Tiskan je 1595. godine u Veneciji, sadrži 132 stranice, a u hrvatskome je stupcu toga petojezičnika približno 5800 hrvatskih riječi koje je autor usvojio najviše s čakavskoga terena svojega zavičaja, ali i iz djela pisanih drugim hrvatskim narječjima. Sve riječi pisane su velikim slovom, latinicom u kojoj su neki hrvatski glasovi zabilježeni drukčije nego što je u suvremenome jeziku. Vrančićev rječnik utjecao je ne samo na kasniju hrvatsku nego i na europsku leksikografiju.

Svaki je rječnik biblioteka, u kojoj se čuvaju sve postojeće i sve zamislive knjige. (Pavao Pavličić – Knjiški moljac)

 

Kalendar šk. godine 2017./2018.

Festival 2012

Posjetitelji od 1. 2. 2011.

DanasDanas19
Ovaj mjesecOvaj mjesec4625
UkupnoUkupno794646

Online

Trenutno aktivnih Gostiju: 8