Svjetski dan voda - 22. ožujka

Već osamnaest godina 22. ožujka slavi se kao Svjetski dan voda (World Water Day, WWD) koji je proglasila Generalna skupiština Ujedinjenih naroda. Proglašenje se dogodilo na poticaj Konferencije Ujedinjenih naroda o okolišu i razvoju (United Nations Conference on Environment and Development, UNCED) održanoj u Rio de Janeiru 1992. godine.

 

Prema izvorima UN-a još uvijek približno 1,1 milijarda ljudi ovisi o nesigurnim izvorima vode za piće. Stoga je Svjetski dan voda 2011. (WWD 2011) posvećen kvaliteti i važnosti vode, osobito njezinoj dostupnosti u okviru cjelovitog upravljanja vodnim izvorima.

Svjetski dan voda 2011. obilježava se pod geslom: Voda za gradove: odgovor na urbane izazove. Prema podatcima komisije UN-Water, pola svjetskog čovječanstva danas živi u gradovima, a jedna četvrtina njih živi bez sigurnih sanitarnih uvjeta.

Na sustave javne vodoopskrbe u Hrvatskoj priključeno je 80% stanovništva, a prosječno se za potrebe javne vodoopskrbe godišnje zahvati oko 480 milijuna m3 vode. Prema podatcima iz 2008. na sustav javne odvodnje priključeno je 44 % stanovništva, a stanje je različito ovisno o veličini naselja i uglavnom zadovoljava u naseljima većim od 10000 stanovnika.

Prigodni pano u predvorju naše gimnazije uredila je knjižničarka Antonija Matić.

 

Prema nekim podatcima oko 1,3 milijarde ljudi, od čega više od 100 milijuna samo u Europi, nema dovoljno čiste vode za piće. Blizu 1,9 milijarda ljudi živi u sredinama bez osnovnih sanitarnih uvjeta. Računa se da je 80 % svih bolesti na neposredan ili posredan način povezano s kvalitetom vode. Bolesti izazvane nedostatkom ili upotrebom nekvalitetne vode u zemljama u razvoju svake godine uzrokuju smrt četiri milijuna djece.
 

Kalendar šk. godine 2017./2018.

Festival 2012

Posjetitelji od 1. 2. 2011.

DanasDanas161
Ovaj mjesecOvaj mjesec1476
UkupnoUkupno818490

Online

Trenutno aktivnih Gostiju: 16